Bez pytlíku prosím! Mám vlastní…


Ty si nosíš vlastní sáčky na nákup? To je hustý! A kde si je sehnala? A nejsi divná pro ty prodavačky? A co když je zapomeneš doma?

Jen krátký výčet otázek, se kterými se setkávám v mém okolí, když někomu řeknu, že nakupuji po svém a že se snažím přiblížit zero waste životnímu stylu. Zero waste, jak se této vlně (někdo by řekl modernímu trendu) říká, mne svou myšlenkou ,,nulového“ odpadu zaujal již někdy v minulém roce. Pro ty, co se s tímto pojmem ještě nesetkali, je základním principem, produkovat co nejméně odpadu – všude. A kde nejsnáze a nejlépe začít, než ve vlastní domácnosti a nejlépe u potravin.

Asi před dvěma měsíci jsem vyskládala nákup na kuchyňskou linku, projela očima, co jsem koupila v supermarketu a zhrozila se. Vím, jak často vynášíme tříděný odpad, ale až v ten jeden určitý moment jsem si uvědomila, kolik člověk dokáže běžně vyprodukovat plastů či papírů za jeden nákup. To máte jogurty a sýry v plastu, maso v plastu a tím myslím i maso u řezníka koupené, stejně je dáno do jednoho nejlépe do dvou sáčků, dále uzeniny, ovoce a zelenina. Jen si to vemte…když chcete okurku, jinak než zatavenou v plastu ji zkrátka nekoupíte, římský salát nebo jakýkoliv jiný salát také nepořídíte bez slušivého plastového oblečku. Přejdete k pečivu, vezmete chleba či jiné pečivo a šup s tím do pytlíku. Koupíte rýži, těstoviny, luštěniny…a jsme opět u plastového obalu. A tak by se dalo ještě dlouho pokračovat.

Už nějaký čas jsem si pohrávala s myšlenkou, vytvořit doma víc #ecofriendly domácnost a vzhledem k tomu, že načteno o #zerowaste mám celkem dost, přišlo zásadní rozhodnutí. Zbavíme se igelitových sáčků doma.  Poprosila jsem švagrovou, která se již před nějakým časem na šití eko sáčků vrhla, zda by mi nějaký pěkný set také neušila. Ani ne snad za týden byla na světě má první sada šesti záclonových pytlíků o třech různých velikostech z dílny @ludmilabag, které jsou naprosto skvělé a já jsem z nich stále moc nadšená. Tím že jsou ze záclonoviny, jsou lehounké. Věřte mi, je jedno jestli vážíte zeleninu v igelitu nebo v zácloně. Zároveň sada, kterou mám je zcela průsvitná, takže je vidět, co v ní je ukryto a v neposlední řadě jsou pevné, což se o tenkých mikroteňácích říct nedá. Zároveň když je potřeba, stačí je vyprat nebo vymáchat ve vodě s trouchou mycího prostředku, dát uschnout a znovu je dát do oběhu. Postupem času se u nás doma objevili i sáčky zcela neprůsvitné s pěknými vzory. Ty se dají krásně uplatnit při nákupu třeba ořechů, sušeného ovoce, rýže, či jiných sypkých potravin, které lze v dnešní době pořídit v tzv. bezobalových obchodech – jeden takový vyrostl i před nějakým časem u nás v Příbrami a jmenuje se YESBEZ - bezobalový obchod. Určitě doporučuji tam mrknout (já jsem tam nadšená hlavně z RAW kakaa, ořechů a vážené čokolády), ale seženete zde i základní potraviny nevyjímaje eko čisticích prostředků.

Každopádně, když dojdete, stejně jako já, k rozhodnutí odstranit nadbytečné obaly a žít více #bezobalu, stane se několik základních věcí, se kterými musíte počítat:

 • Buďte připraveni! :
  • A to vždy. Pokud chcete nakupovat do vlastních obalů – musíte je mít nachystané předem (v autě, kabelce, práci, doma….Zkrátka vědět, kde je máte a mít je vždy na nákup nachystaný) a musíte jich mít dostatek :)
 • Změňte lokály kde nakupujete:
  • Najděte si pekárnu, řeznictví, farmářské trhy, cokoliv, kde si budete moct snadno nakoupit do vlastních obalů a kde se dá nakupovat ,,skutečné" jídlo :)
 • Jak Vážit?:
  • Otazka, na kterou je celkem snadná odpověď. Buď ,pokud si vážíte ovoce a zeleninu např. v supermarketu sami, odvážíte jen dané kusy a lísteček s cenou následně lípnete na sáček, do kterého vše přendáte, nebo pokud se jedná o pultový prodej, poprosíte, zda by mohli vynulovat či odvážit nejprve Váš sáček a pak teprve dané zboží. Navíc, pokud např. na ovoce a zeleninu používáte ty ze záclon, tak mi věřte – zas o tolik navíc, to vážit nebude, je to věc, kterou já zkrátka neřeším.
 • Budete za exota?
  • Pro některé pokladní / prodavače / kolemjdoucí můžete vypadat zvláštně, nicméně stále častěji se setkávám především s kladnými reakcemi a otázkami, kde jsem sáčky koupila, takže se toho nebojte a buďte trochu rebelové a ne ovce. #nebudovce
 • Buďte ve střehu:
  • Velice důležitá poučka, jak na trzích tak i při pultovém prodeji. Někteří prodávající dávají nebalené potraviny do igelitového sáčku zcela automaticky, je potřeba být proto stále ve střehu a včas upozornit, že o sáček nestojíte, že máte vlastní.

No a kde takové sáčky sehnat? Jak už jsem říkala, jedním z výrobců je Lída z @ludmilabag, která šije i jiné krásné obaly a výrobky do domácnosti, ale jistě se dají sehnat i jiné, z těch nějběžnějších eko obchodů či rukodělných webů. Jednotlivé sady 3 – 5 sáčků nakoupíte v různých cenových relacích od nějakých 150 kč až třeba po 500 kč, vždy záleží na materiálu, velikosti atd.

Má cesta k zero waste je ještě hodně na začátku, pytlíčky to teprve začíná. Ještě musím vyzkoumat, jak nakupovat ideálně i maso a jiné potraviny bez zbytečného plastového obalu, v myšlenkách se zatím opírám především o skleněné dozy, ale nemám vyzkoušeno, jak na ně budou třeba v řeznictvích reagovat, takže ještě uvidíme, co se dá dělat dál…ale o tom zas v dalším článku.

Díky za přečtení a mějte se krásně.

Lůca

 #ekosacky #zerowaste #minimalismus #zdravyzivotnistyl #nebudovce

PS: Pokud někoho z Vás osloví myšlenka nákupů do vlastních obalů, nbo sami máte tyy, které mohou být užitečné mě i ostatním, dejte mi vědět třeba na instagram či facebook :)