Proč detoxikační diety nefungují


Opakujte po mě: Nic jako detox neexistuje!

 

Pokud nejste těžký narkoman nebo alkoholik. V případě závislostí na návykových látkách je řeč o jiném detoxu.

My se budeme nyní bavit o všech těch zázračných detoxikačních dietách či kůrách, které vás po novém roce zaručeně zbaví kilogramů navíc.

Pojďme si vysvětlit jak to s tou detoxikací je. Veskrze všechny očistné kůry ať už za pomoci zeleninových šťáv, prodávaných sirupů, diety či jiných postupů odkazují na to, že je potřeba z těla dostat toxiny. Když se ale zamyslíte, nikde už se u těchto zázračných procedur nedozvíte, co konkrétně je těmi toxiny myšleno, tudíž stejně nevíte, co konkrétně z těla chcete detoxikovat.

Nejčastěji se pak setkáte s kůrami typu:

 • Půsty;
 • Výhradní konzumace ovozel šťáv
 • Jíst velmi omezený výběr potravin;
 • Používání různých doplňků stravy nebo jiných komerčních produktů
 • Čištění tlustého střeva pomocí klystýrů, projímadel nebo hydroterapie tlustého střeva – pozor toto důkazně nedoporučuji, pokud si nechcete vybít váš vlastní střevní mikrobiom.

A nyní si pojďme říct, jak to v tom našem těle funguje a proč že ty detoxy nefungují.

V první řadě je potřeba zmínit, že dlouhodobé dodržování detoxikačních diet může naše tělo poškodit, jelikož jej okrádáme o důležité živiny, jako jsou bílkoviny, často sacharidy a také některé minerály i vitamíny. Podle Harvard Medical school mohou některé tyto diety vést také k dehydrataci organismu, ztrátě elektrolitů a tím zhoršení funkce střev, to znamená přesný opak toho, co nám diety slibují. Nehledě na to, že krátkodobě můžeme pociťovat únavu, nevolnost či závrať z nedostatečného příjmu energie.

Jak detoxy (ne)fungují:

Naše játra jsou základní orgán, který zodpovídá za produkci žluči pro trávení potravy, ukládání glukózy pro energii, metabolizaci bílkovin a tuků a rozklad toxinů, které bychom mohli sníst.

Škodlivé látky detoxikují ve dvou hlavních krocích. Za prvé, používají enzymy a kyslík ke spalování látek, takže jsou lépe rozpustné ve vodě, což tělu usnadňuje jejich vylučování. Ve druhém kroku jsou zvláště zpracované toxiny kombinovány se sírou nebo aminokyselinami, aby byly odstraněny žlučí nebo močí. 

Myslete na to, že z mnoha funkcí, které naše játra vykonávají, je odstraňování toxinů z krve jednou z jejich nejdůležitějších funkcí. Naše tělo může být vystaveno látkám, které jsou považovány za toxické, v případě, že jejich koncentrace v krvi překročí určitou hranici. Takové látky mohou být například pesticidy, látky uvolněné do ovzduší apod.

Nicméně i třeba trávení bílkovin může být bráno jako ,,toxický" proces, jelikož během toho, tělo produkuje čpavek, který je potenciálně toxický, proto je v močovině odváděn močí z těla ven.

Věděli, jste třeba, že při nárazovém nadbytku bílkovin (třeba když sníme hrachovou kaši), tělo nestíhá čpavek odbourat a tak vzniká plynatění?

Shrnuto podtrženo.

Veškeré odpady, které naše játra nemohou využít, jsou přeměněny a buď odváděny žlučí do tenkého střeva, nebo přenášeny krví do ledvin. O detox se tak naše tělo stará samo!

A jak je to s tím hubnutím během detoxu?

Co se děje ve vašem těle, pokud budete např.  na detoxu o ovozel šťávách, který slibuje třeba 5 kg úbytek hmotnosti za týden. 

Pravdou je, že osobní váha vám s největší pravděpodobností, úbytek hmotnosti ukáže, možná dokonce i avizovaných 5kg. Nicméně, nečekejte, že se jedná o tuk!

Detoxikační dieta stejně jako každá jiná dieta se zaručeně rychlým výsledkem, způsobí, že člověk zpočátku hodně zhubne. Tyto dietní programy fungují na principu nízkokalorických a nízkosacharidových diet.

Což znamená, že vaše tělo, když nedostane sacharidy, postupně vyčerpá zásoby glykogenu v játrech a svalové tkáni – a s tím se pojí onen úbytek hmotnosti. Svalová tkáň dokáže uložit 400 gramů glykogenu, játra navíc 100 gramů. A nezapomeňte, že 1 g glykogenu sembou může nést až 3g vody. Výsledkem oné šťávičkové diety může být okamžitý úbytek 2,5 kg jen tím, že se vyčerpá 500 gramů dostupného glykogenu a následné vody, která je s ním uložena. Rozhodně nečekejte, že jste zhubli tuk.

A to nejdůležitější na závěr.

Jakmile se vrátíte do normálního režimu, a začnete zase jíst. Hmotnost se vrátí a občas i s něčím navrch v podobě jojo efektu.

Za mě, se prosím vykašlete na všechny detoxy a novoroční zaručený diety.

Naopak:

 • Zařaďte víc pohybu
 • Hlídejte si porce jídla
 • Doplňte jídelníček o ovoce a zeleninu (především řepu, brokolici, listovou zeleninu, česnek a cibuli, vše pro obsah důležité síry a betakarotenu)
 • Omezte množství zkonzumovaného masa
 • Doplňujte dostatek tekutin, můžete přidat ostropestřec, či kurkumu
 • A choďte ven.

Přeji všem příjemný vstup do nového roku.